Wymioty u kotów

14

opublikował admin w kategorii KOT w MEDYCYNIE dnia 28-10-2009

Tagi:

Wymioty to wielofazowe, aktywne, odruchowo sterowane wsteczne opróżnienie żołądka.
 
Wyróżniamy tu trzy fazy:

–         nudności – pierwsza faza wymiotowania, której towarzyszą ślinienie, oblizywanie warg, ruchy połykania i lękliwe poruszanie się wokoło. Równocześnie w sposób niewidoczny dla obserwatora, antyperystaltyczne skurcze jelit przesuwają treść pokarmową do rozluźnionego żołądka.

–         odruch wymiotny – druga faza wymiotowania, podczas której następuje zamknięcie odźwiernika z równoczesnym kurczeniem się mięśni brzucha. Rytmicznym skurczom brzucha i żołądka towarzyszą głębokie oddechy i dławienie. Objawy te nasilają się.

–         wymioty  –  trzecia (właściwa) faza wymiotowania, podczas której dochodzi do wydostania się treści pokarmowej na zewnątrz. 

 

Wymioty często mylone są z takimi stanami jak:

–         zwracanie pokarmu (regurgitacja) – bierne przesunięcie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, bez odruchu wymiotnego. Brak jest tu aktywnych skurczów mięśni brzucha. Pokarm jest niestrawiony, brak w nim żółci. Często jest ponownie zjadana zwrócona treść pokarmowa. Brak objawów nudności.

–         odkrztuszanie – występuje na koniec ataku kaszlu i często dochodzi tu do wydzielania białej pienistej flegmy. U kotów można obserwować połykanie odkrztuszonej wydzieliny.

Wymioty zalicza się do odruchów obronnych, które umożliwiają usuwanie niewłaściwych lub toksycznych substancji z jelita i żołądka. Odciążają one przewód pokarmowy z nadmiaru pobranej karmy lub niestrawionych składników. Przy niedrożności jelit organizm zwierzęcia usuwa w ten sposób pokarm nagromadzony przed przeszkodą.

Utrzymujące się wymioty mogą przekształcić się w samoistny, obciążający i szkodliwy dla organizmu problem. W takim wypadku należy udać się do lekarza weterynarii, który  zahamuje wymioty, wykorzystując duży wybór środków przeciwwymiotnych działających na różne ośrodki. Warunkiem optymalnego wyboru leku przez lekarza weterynarii dla określonego pacjenta jest ustalenie przyczyny wymiotów.

Najczęstsze „niechorobowe” przyczyny wymiotów:

–         pilobezoary  – to zbite kule włosowe zbierające się w przewodzie pokarmowym kota (potocznie zwane jako „kłaczek”). Gromadzą się w przewodzie pokarmowym na skutek częstego wylizywania sierści ostrym językiem. Zazwyczaj kot bez problemu wydala nadmiar włosów z kałem lub poprzez zwracanie złogów – wyglądem przypominają one kilkucentymetrowe wałeczki filcu.

Czasami jednak organizm nie radzi sobie z ich usuwaniem i wtedy pojawiają się takie dolegliwości jak: spadek apetytu, intensywne wymioty, odkrztuszanie, suchy kaszel, zaparcia, spadek masy ciała. Jeżeli objawy są intensywne należy koniecznie udać się do lekarza weterynarii! Czasami niezbędna jest interwencja chirurgiczna, np. gdy złogi sierści przedostaną się do jelit powodując ich niedrożność.

Aby zapobiegać powstawaniu pilobezoarów należy przede wszystkim kota starannie  wyczesywać (szczególnie koty długowłose). Można tez podawać kotu specjalną karmę, której składniki kontrolują, ograniczają i pomagają w pozbywaniu się kłębków sierści. Oprócz karm istnieje jeszcze na rynku szereg preparatów odkłaczajacych (najczęściej w postaci past, które maja przyjemny dla kota smak). Oparte są one na bazie oleju, tworzą wewnątrz przewodu pokarmowego śliską warstwę, która ułatwia przesuwanie się pilobezoarów. Takie poślizgowe działanie pasty skutecznie zapobiega zaleganiu złogów sierści. Zaleca się też zapewnienie kotu naturalnego środka odkłaczającego, jakim jest trawa. Trawę dla kotów można kupić w sklepie zoologicznym lub wyhodować samodzielnie w domu. Jej działanie polega na drażnieniu żołądka i przełyku, co w efekcie prowokuje wymioty i uwalnia kota od męczącej obecności ciała obcego.

–         zbyt szybkie jedzenie –  najczęściej dotyczy to kotów „łakomczuchów”, które bardzo szybko zjadają całą porcje karmy, która została im podana. Często karma nie jest nawet pogryziona. Organizm nie potrafi nadążyć z trawieniem. Aby zapobiec takim sytuacjom można podawać pożywienie w niewielkich ilościach a w pewnych odstępach czasu. Można również podać karmę w kilku rozstawionych miseczkach, albo ukryć smaczne kaski. Wyszukiwanie karmy spowolni tempo jedzenia.

      Jeżeli te metody nie przyniosą rezultatu konieczne będzie udanie się z kotem do       lekarza weterynarii.

–         stres – wszelkie zmiany w otoczeniu np. przeprowadzka, remont, pojawienie się nowego kota, innego zwierzaka czy dziecka w domu, odejście członka rodziny itp. to  czynniki bardzo stresujące dla kota i mogą być przyczyną wymiotów.

      Jeżeli z upływem czasu kot nie przyzwyczai się do nowej zaistniałej sytuacji to należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czasem potrzebne są preparaty niefarmakologiczne uspakajające kota lub w ostateczności typowe leki uspakajające. 

–         zjedzenie nietoksycznej rośliny – czasami koty zjadają różne rośliny, które pobudzają je do wymiotów. Włókno zawarte w roślinach poprawia strawność i przyspiesza perystaltykę jelit. Jeżeli jest to np. trawa to nie ma powodu do obaw, gdyż nie jest szkodliwa dla kota (mowa tu o czystej trawie najlepiej hodowanej w domu). Jeżeli jest to roślina toksyczna lub roślina której nazwa nie jest znana,  jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii (najlepiej zabrać ze sobą fragment rośliny umożliwiający jej identyfikację). 

Najczęstsze „chorobowe” przyczyny wymiotów:

–         choroba lokomocyjna

–         zmiany zapalne w mózgu

–         zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego

–         mocznica

–         toksyny bakteryjne

–         zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej np. przy cukrzycy

–         napromieniowanie

–         leki – morfina, salicylany, chemioterapeutyki

–         substancje trujące

–         kardiomiopatia

–         zmiany na terenie jelit, od żołądka do okrężnicy – zwłaszcza w dwunastnicy

–         choroby trzustki

–         choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego

–         zmiany na terenie otrzewnej

–         zmiany w naczyniach krezkowych

–         patologie żywieniowe

–         niedrożności dróg moczowych

–         niedrożności przewodów żółciowych

–         ciężkie i przewlekłe zaparcia

–         pęknięcia narządów jamistych

–         ropomacicze, zapalenie macicy

–         zapalenie nerek, niewydolność nerek

–         choroba Addisona

–         ciała obce

–         nowotwory

–         owrzodzenia ściany żołądka

–         wgłobienia jelit

–         zmiany zapalne lub naciekowe jelit i żołądka

–         choroby pasożytnicze

–         i wiele wiele innych

 
Najczęstsze przyczyny zwracania pokarmu (regurgitacji):

–         choroba ślinianek:

 – zapalenie gruczołów ślinowych

          – nowotwór gruczołów ślinowych

–         powiększenie migdałków

–         powiększenie węzłów chłonnych

–         zapalenie przełyku

          – refluks

          –  toksyczne w wyniku podrażnienia

                – zakaźne

–         choroby mięśni przełyku

–         zatrucia

–         niedrożność przełyku

          – przewężenie przełyku

                – nowotwór przełyku

                – guz ziarniniakowy

                – ciało obce

–         guz śródpiersia

–         guz szyi

–         uchyłek przełyku

Kot, który wymiotuje sporadycznie (1-2 x w tygodniu, 3-4 x w miesiącu), nie ma dodatkowo innych objawów (biegunka, spadek apetytu, utrata masy ciała itp.) najprawdopodobniej jest kotem zdrowym. Jeżeli wymioty są uporczywe, ostre lub przewlekłe, krwiste, połączone z biegunką itp. lub metody, o których mowa, przy opisywaniu przyczyn „niechorobowych” wymiotów nie przyniosły rezultatu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii!!!

Lekarz weterynarii dokładnie zbada kota i będzie zadawał szereg pytań dotyczących okoliczności i przebiegu wymiotów. W celu jak najlepszego przygotowania się do wizyty u lekarza weterynarii należy dokładnie poobserwować wymiotującego kota. 

Najczęstsze pytania dotyczące wymiotów  zadawane przez lekarza weterynarii:

–         jak często kot wymiotuje?

–         czas trwania i postęp choroby

–         kiedy pojawiły się objawy?

–         co dostaje kot do jedzenia zazwyczaj?

–         czy została zmieniona karma?

–         czy są to wymioty, regurgitacja czy odkrztuszanie?

–         czy jest kotem „wychodzącym”?

–         czy miał możliwość dostępu do substancji toksycznych?

–         czy były podawane jakieś leki, zioła lub dodatki żywieniowe?

–         czy był narażony na czynniki zakaźne?

–         czy jest apetyt?

–         kiedy był ostatnio odrobaczany?

–         stan zdrowia innych kotów, jeżeli takie są w domu

–         jaki jest związek z jedzeniem (czy wymioty są przed jedzeniem, po jedzeniu – ewentualnie w jakim odstępie czasu od ostatniego posiłku, czy niezależnie od podawania pokarmu)

–         jaki charakter mają wymioty (pieniste, żółć, pokarm, krew, fontannowe)

–         jaki jest stan ogólny kota?

–         barwa i konsystencja kału

–         czy kot nadmiernie się wylizuje?

–         czy je nadmierne ilości roślin?

–         czy ma spaczone łaknienie?

–         czy ostatnio ma powody do stresu? (czy coś zmieniło się w otoczeniu kota?

Odpowiedzi na te pytania ułatwią lekarzowi weterynarii postawienie właściwej diagnozy i przyspieszą powrót do zdrowia choremu zwierzakowi.

Lecznica weterynaryjna Feniks
01-312 Warszawa, ul. Siemiatycka 20
tel. (022) 353-86-28

komentarz 14 komentarzy

Dzień dobry, jestem z małej miejsowosci i nie mam szybkiego kontaktu z lekarzem weterynarzem a mam dziś problem, w dodatku jestem kompletnie niezoreintowana. Mam kotkę syberyjską 3,5 miesiąca od dziś rano wymiotuje mi wodnistą wydzieliną w kolorze żółtym lekko spienioną bez pokarmu od godz. 6 do 13 w odstępach 1-2 godzinnych. Tak przypuszczam co to może być ale nie wiem jaj jej pomóc, zachowuje sie niby normalnie coprawda jest troszkę osowiała ale ona i tak wiekszosć dnia przesypia. Złapałam ją wczoraj na skubaniu paprotki, dałam jej też drażetki które mają działanie odkłaczające z witaminami a na opakowaniu była dawka dla kotow dorosłych dałam jej 4 sztuki. Kupę robi normalną nie ma biegunki.Przedwczoraj skończyła mi sie również karma mokra, w zoologiznym nie mieli Royal Canin mokrej, sprzedawca namówił mnie na Animonda ale dla dorosłych kotów dla kociaków nie było, twierdził że różnią się tylko tym że dla kociąt jest drobniejsza, więc ja tę drobiłam jej w misce widelcem na mniejsze kawałki. Chyba sama jej zaszkodziłam 🙁 i nie wiem jak to odkręcić? czekać? kicia nie je i nie pije od rana nie odwodni się? dziękuję pięknie będę bardzo wdzięczna za wiadomość

Witam,
sprzedawca ma sprzedać, a klient nie musi tego używać. Kiedyś z ciekawości porównałem zawartość mięsa w karmie mokrej z marketu z karmą renomowanej firmy. W jednej było 4% mięsa, a w drugiej 94%. Dla kociąt karma jest bardziej kaloryczna i różnica nie jest w gabarytach, a w zawartości.
Czy kotka się nie odwodni trudno powiedzieć, bo oprócz częstotliwości wymiotów jest jeszcze istotna informacja o ilości zwracanej cieczy i czy kot pije. Kotce również mogła zaszkodzić roślinka.
Jeżeli jest problem z dotarciem do lekarza i jeżeli kotce się nie poprawi, to proponuję zatelefonować do lekarza i opisać zaistniałą sytuację. Lekarz powinien powiedzieć co zrobić, aby kociakowi nie zaszkodzić.

pozdrawiam
Admin

moj kot wymiotuje po karmie . czym to jest spowodowanie ?

dziedobry chcialam sie dowiedziec co to jest ze moj kot zje to czesto wymiotuje

Witam. Mój kot od pewnego czasu wymiotuje. Dostaje jedzenie z kocich saszetek a poza tym nic innego. Otrzymuje je o regularnych porach i w odpowiedniej ilości. Czasami wymiotuje zanim jeszcze coś zje. Czy jest to coś poważnego?

Mój 12-letni kot wymiotuje codziennie między 4 a 7 rano – trw to od kilku tygodni! . Od 4 lat jest na specjalistycznej karmie weterynaryjnej, dostaje pastę na kule włosowe i nic to nie pomaga! Bylam u weterynarz, miał gastroskopię, badanie krwi, prześwietlenie – nic nie stwierdzono. Zachowuje się zupełnie normalnie, apetyt w normie, już sama nie wiem, co robic? Proszę o pomc.

mam 2 miesiecznego kotka od dwoch dni wymiotuje biala piana, nie chce jesc, nie bawi sie tylko spi. nie wiem co robic , jak jej pomoc.

Witam.Mój kot zaczął wymiotować wczoraj wieczorem (2razy), w nocy 2 razy i w ciągu dnia 3razy. Pożywienie spożywa normalnie, nie ma biegunki, normalnie wychodzi na podwórko, nie zauważyłam również u niego innych objawów. Jego nos jest zimny i wilgotny. Ale mam wrażenie, że jest spokojniejszy, trochę jakby apatyczny. Co może być tego przyczyną? Czy powinnam się martwić?

W sytuacji anormalnej martwienie się nic nie da, Lepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej, niż żałować, że się nie pojechało do lekarza.

Witam, moj 10-letni kot rasy syberyjskiej wczoraj zwymiotował, jednak nie było to zwykłe wyrzucenie z siebie trochę sierści jakiegoś śluzu oraz jakichś pozostałości pokarmowych. Nie było to poprzedzone żadnymi skurczami odkrztuszaniem itd. Kot zwymiotował, jak by to porównać, jak człowiek po dużej dawce alkoholu. Dużo wydzieliny kawałki nie przetrawionego pokarmu, bez sierści. Kiedyś chorował na nerki dlatego dajemy mu specjalistyczną suchą karmę, niestety często dajemy mu tez „nasz pokarm” czyli jogurty, jakieś mięsko przy obiedzie.

Witam,

bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem już do kogo się zgłosić,
właśnie wróciłam od weterynarza z moim kotem, rano kot zrobił normalny kał po czym zaczął mieć biegunkę, koło 15 zaczął wymiotować, pierwsze wymioty były z kłakami sierści, później wymiotował coraz częściej samą wodą i również kał to była tylko woda, kot by;l tydzień temu na wsi i podejrzewaliśmy panleukopenie, ale weterynarz powiedział,że wyklucza to,ponieważ liczba limfocytów jest w normie, mam jeszcze dwa koty,które czują się dobrze, kotek dostał dwa zastrzyki przeciwwymiotne i kroplówkę, którą całą zwymiotował jeszcze u weterynarza, niestety doktor wysłała nas z niewyleczonym kotem do domu i boimy się,żeby się nie odwodnił, bo jutro spróbujemy u innego weterynarza. Proszę o szybką pomoc, nie wiem czy to nie te kłaczki, które mogły gdzieś utknąć :(Dodam jeszcze,ze kot jest osowiały i miał temperaturę 38,9 niestety doktor nawet nie poinformował nas czy jest prawidlowa czy nie Miałam raczej wrażenie,że pytanie się kilka razy o tą samą rzecz czy też, ponowne sprawdzanie po chwilii temperatury, bo zapomniał jaki był wynik i kłócenie się z innymi pacjentami o pieniądze za dyżur nocny to niezbyt dobra zachęta,żeby uwierzyć,że ma racje,chociaż tak naprawdę nic nie zdiagnozował

Z góry dziękuję za pomoc.
Karolina

mój kot wymiotuje jest kotem tajskim i nniewiem co robic teraz wymiotuje sama sluzuwka i piana niemam pojencia co roic

Witam ! mam 16 letnia kotkę,ktora nie jest wysterylizowana .Od parunastu dni codziennie wymiotuje/często tuz po jedzeniu/i raz dziennie ma biegunki tak bardzo smierdzace ,że az trudno wywietrzyc mieszkanie.Biegunki są nagłe i wydala obojetnie gdzie -nawet bywa ze w kuchni na blacie /tak jakby nie zdążyła do kuwety/Apetyt ma nawet niezły ale bardzo duzo śpi.Ponad rok temu wyczułam u niej guza w okolicy sutka ale ten guz zniknął.Problemem jest,że kotka nigdy nie wychodziła z domu i wizyta u weterynarza byłaby nie lada problemem/kotka nawet nie chce siłą być wepchnieta do kosza transportowego/Pare tygodni podałam jej środek na odrobaczenie /poraz pierwszy od niemowlectwa/i własciwie od tego czasu zacżęły sie klopoty.Nie wiem co robic -czy na siłę wlec ja do weterynarza?A może sa jakieś środki,ktore mozna podać w domu?

Witam.
Mam poważny problem z moim ukochanym kotkiem a na daną chwilę nie stać mnie na wizytę u weterynarza kot wymiotuje od rana do wieczora w różnych odstępach czasu wymioty poprzedza miałczenie i chodzenie potem zaczyna pompować krztusić się i wymiotuje żółtą gęstą cieczą z odrobiną piany ciecz jest przejrzysta bez sierści i treści pokarmowej kot nie je i bardzo malo pije NIE MAM ZIELONEGO POJĘCIA co się dzieje… jestem załamana boję się że umrze. jeżeli ktoś już się kiedyś spotkał z czymś takim bardzo proszę o informacje!!!

napisz komentarz

CommentLuv badge