Socjalizacja kociąt

10

opublikował admin w kategorii KOT w DOMU dnia 21-08-2011

Tagi: ,

  • Socjalizacja kociąt

 Socjalizacja jest to proces tworzenia przez zwierzęta relacji społecznych z członkami własnego lub innych gatunków. Natomiast więzi społeczne utworzone w okresie socjalizacji potrafią przetrwać całe życie.

Okres socjalizacji kociąt przypada na 2-7 tydzień ich życia, najłatwiej przyzwyczaić je wówczas do nowych warunków, osób, czy zwierząt. W tym czasie powinny mieć oczywiście kontakt z człowiekiem oraz o ile to możliwe ze zwierzętami innych gatunków, w celu zmniejszenia u kociąt w przyszłości możliwości wystąpienia wobec nich lęku lub agresji.

Badania wykazały, że najlepszy efekt socjalizacyjny, jeśli chodzi o późniejsze relacje z człowiekiem daje 1h dziennie zabaw z kotem.

U kociąt wczesny kontakt z człowiekiem powoduje również przyspieszenie rozwoju fizycznego i ośrodkowego układu nerwowego kociąt. Wg badaczy kocięta głaskane codziennie przez pierwszych 30 dni życia wcześniej otwierają oczy, wcześnie zaczynają badać otoczenie oraz mniej obawiają się ludzi.

Przebywanie z matką i rodzeństwem stanowi podstawę rozwoju zdrowych relacji kociąt z innymi zwierzętami, dlatego do nowego domu  powinny trafiać nie wcześniej niż po ukończeniu 12 tygodnia życia.

 

Lek.wet. Marzena Sobiejewska-Szlachta

Przychodnia Weterynaryjna Delfa-Vet

ul. Bielszowicka 36, 04-738 Warszawa-Międzylesie

Tel. (22) 812 09 27

www.delfavet.pl

komentarz 10 komentarzy

Dobrze wiedzieć zastanawiam się nad posiadaniem kocurka

Mi się podoba kot bengalski polecam ciekawe umaszczenie ma .

Też miałem kotki kiedyś, ale niestety musieliśmy oddać bo moja siostra ma alergię. Szkoda bo koty to fajne zwierzątka, a te tutaj prezentowane są przesłodkie.
Majnkrafter recently posted..RECENZJA: Trollcraft.pl

Początek relacji kot z człowiekiem jest dość dziwaczny, kot nie ogarnia, człowiek również, na samym końcu kot gdy podrośnie będzie cie dręczył abyś mu żarcia narzucał i kuwetkę posprzątała.

Jak to mówią, „czym skorupka za młodu nasiąknie…” Z doświadczenia wiem, że młode kociaki – wychowywane zarówno z matką, ze swoim rodzeństwem jak i z człowiekiem, są o wiele bardziej ciekawe świata, pomysłowe i chętne do zabawy. Starsze koty też da się „oswoić” ale niestety już nie w takim stopniu jak kociaki.

Ostatnio kotka właśnie urodziła maluchy i się zastanawiałem kiedy je odebrać od matki bo już znajoma była zainteresowana. Dzięki za artykuł czekam na więcej o kotach.

„Badania wykazały, że najlepszy efekt socjalizacyjny, jeśli chodzi o późniejsze relacje z człowiekiem daje 1h dziennie zabaw z kotem.”

Myśli Pani, że dłuższy czas kontaktu z kotem będzie miał negatywny wpływ na jego socjalizację?

Pozdrawiam
Ania

U mojej cioci kocięta z jednego miotu zostały odchowane przez kocicę w stodole, z dala od człowieka. Teraz zachowują się dziko i uciekają gdy się do nich podchodzi zbyt blisko. Mają około dwóch, trzech miesięcy. Czy na socjalizację w ich przypadku jest już za późno?

razem z narzeczoną od ponad roku zastanawialiśmy się nad kotkiem. w końcu decyzja zapadła i zdecydowaliśmy się na kota brytyjskiego, bo ten najbardziej podobał nam się i charakterem i wyglądem. Kotka już wybraliśmy, teraz czekamy jedynie aż troszkę podrośnie i będzie można zabrać go do domu. Fajnie, że można u was poczytać jak należy się przygotować, bo nie każdy ma świadomość 🙂

Długo zastanawiałam się nad kotem w bloku i w końcu się zdecydowałam. Mój pupilek jest nauczony załatwiać w kuwecie i jak na razie nie narobił mi szkód :). Jest bardzo mądry i pszytulaśny 🙂

napisz komentarz

CommentLuv badge