Syndrom Urologiczny Kotów (SUK)

3

opublikował admin w kategorii KOT w MEDYCYNIE dnia 08-08-2009

Tagi: ,

Syndrom urologiczny kotów (SUK)  jest to zespół objawów dotyczących stanów zapalnych dróg moczowych. Istnieje wiele czynników ryzyka predysponujących do problemów z drogami moczowymi. Przede wszystkim wymieniamy tu:

 • warunki środowiskowe
 • tryb życia (choroba ta jest częściej obserwowana u kotów mało aktywnych, jedzących suchą karmę i mających nadwagę)
 • płeć (częściej chorują kocury niż kotki; natomiast pogląd mówiący o tym, że kastrowane kocury chorują częściej niż niekastrowane jest nieprawdziwy)
 • wiek i rasa (choroba ta dotyka koty w różnym wieku i różnej rasy, aczkolwiek udowodniono, że najrzadziej chorują koty syjamskie, a najczęściej perskie)
 • pożywienie (wysoka zawartość niektórych mikroelementów w pokarmie może zwiększyć ryzyko wytrącania się w moczu kryształów)

 Objawy syndromu urologicznego są dość charakterystyczne i właściciel raczej nie ma problemów z ich zauważeniem. Do najczęstszych objawów SUK zaliczamy:

 • oddawanie moczu poza kuwetę
 • częste oddawanie moczu małymi porcjami, kropelkowanie
 • częste odwiedzanie kuwety i próby oddawania moczu
 • bolesne oddawanie moczu
 • krwiomocz
 • intensywne wylizywanie okolic prącia lub sromu a nawet całego brzucha
 • niechęć do zabawy, poruszania się, apatia
 • niechęć do jedzenia

Jeśli zauważymy podobne objawy u naszego zwierzaka powinniśmy jak najszybciej wybrać się z nim do lekarza weterynarii, ponieważ całkowite zatkanie cewki moczowej jest stanem groźnym dla zdrowia i życia kota. W ciągu doby może dojść do rozwoju mocznicy, czyli mogą pojawić się objawy związane z zatruciem organizmu produktami mocznika – kot staje się apatyczny, wymiotuje, nie ma apetytu; wtórnie dochodzi do ostrej niewydolności nerek i poważnych powikłań a nawet śmierci zwierzęcia.
Syndrom urologiczny kotów to objawy zapalenia pęcherza moczowego, w wyniku którego gromadzą się w świetle pęcherza złogi zbudowane ze złuszczających się komórek ściany pęcherza. Często w wyniku zaburzeń przemiany materii, wskutek nieodpowiedniej diety, predyspozycji genetycznych do złogów nabłonkowych dołączają się kryształy soli mineralnych (np. fosforany amonowo-magnezowe lub szczawiany wapnia), a powstający z nich „korek” zatyka światło cewki moczowej. Mocz gromadzi się w coraz bardziej rozciągającym się pęcherzu, ale nie może być wydalany przez zatkaną cewkę i pojawiają się objawy parcia oraz bólu.
Przyczyn zapalenia pęcherza moczowego jest wiele, niektóre z nich to:

 • infekcje bakteryjne
 • obecność kamieni moczowych
 • idiopatyczne zapalenie pęcherza
 • nowotwory
 • przewlekła niewydolność nerek
 • wady budowy anatomicznej
 • wirus białaczki kotów

Leczenie syndromu urologicznego kotów jest zależne od istnienia danego schorzenia lub niedrożności cewki moczowej. W przypadku zatkania cewki najważniejszym krokiem jest usunięcie zatoru, co umożliwi normalne oddawanie moczu. By przeprowadzić odpowiednie leczenie, należy wcześniej udać się do lekarza weterynarii, w celu zdiagnozowania przyczyny wystąpienia SUK. Nie wolno nigdy podawać kotu jakichkolwiek preparatów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Co zrobi lekarz weterynarii, jeśli podejrzewa u naszego kota wystąpienie syndromu urologicznego?

Przede wszystkim zbada naszego pupila, bo ważną rzeczą jest ocena stanu ogólnego zwierzaka i jeśli z wywiadu wynika, że kot nie oddaje moczu już od wielu godzin, a w badaniu pęcherz moczowy jest powiększony i bolesny- najczęściej założy kotu cewnik, przez który mocz zostanie ewakuowany z pęcherza. Zabieg cewnikowania odbywa się w premedykacji, czyli w lekkim znieczuleniu ogólnym, gdyż jest bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny. Cewnik często jest zostawiany u kota na kilka dni, do czasu jego usunięcia kociak chodzi w kołnierzu ochronnym. Podczas wizyty, jeśli jest to możliwe, zostanie pobrany od razu mocz do badania oraz krew – w celu sprawdzenia czy nie doszło już do poważnych problemów w funkcjonowaniu nerek, wątroby, czy kotek nie jest odwodniony itd. Badanie moczu natomiast określa nam między innymi szereg parametrów, takich jak stan flory bakteryjnej pęcherza, obecność i rodzaj kryształków soli mineralnych, pH moczu, zawartość komórek zapalnych.
Dalsze leczenie jest związane z przyczyną choroby . Jeśli doszło do infekcji bakteryjnej kot będzie leczony antybiotykami, czasami nawet 2-3 tygodnie, przy występowaniu kryształów w moczu zaproponowana będzie odpowiednia dieta, która zapobiega nawrotom choroby zmieniając odczyn moczu i powodując rozpuszczanie soli mineralnych. Jeśli przyczyną nieoddawania moczu lub zapalenia pęcherza są kamienie moczowe najczęściej niezbędny jest zabieg chirurgiczny polegający na ich usunięciu.
Po epizodzie zatkania cewki moczowej bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i regularne okresowe badania moczu, utrzymanie diety leczniczej i/lub antybiotykoterapia. Problemy z pęcherzem moczowym są często sprawą nawrotową, jeśli nie przestrzega się zaleceń lekarskich.
Jeśli zauważymy u naszych Pupili dziwne zachowania związane z korzystaniem z kuwety, martwi nas miauczenie dobiegające z kociej toalety to jak najszybciej poradźmy się w tej sprawie lekarza weterynarii, gdyż syndrom urologiczny jest zjawiskiem dość często występującym, a dla naszych Futrzastych Przyjaciół bardzo nieprzyjemnym i niebezpiecznym.

Lecznica weterynaryjna Feniks
01-312 Warszawa, ul. Siemiatycka 20
tel. (022) 353-86-28

komentarz 3 komentarze

Termin SUK wyszedł z nomenklatury. Objawem FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease) jest LUTS (Lower Urinary Tract Signs). Samo oddawanie moczu poza kuwetę, przy kompletnym wypróżnieniu i zagrzebywaniu nie stanowi LUTS. LUTS może być objawem wielu chorób, nie tylko FIC – prawidłowa lista wymieniona jako przyczyny zapalenia pęcherza, co stanowi pomieszanie terminologii. Niedrożności prowadzą do azotemii, nie mocznicy. ARF (Acute Renal Failure), zaindukowane zatorem, może prowadzić do poważnych zaburzeń elektrolitowych, wymagających korygowania – również i szczególnie po udrożnieniu odpływu. Cewnikowanie niesie 50% zagrożenie LUTI. Leczenie UTI (Urinary Tract Infection) wymaga antybiogramu, a więc posiewu. Wstępną redukcję ciśnienia należy wykonać cystocentezą, nie cewnikować od razu. Nie należy podawac antybiotyku bez potrzeby kotu z założonym cewnikiem. Wpływ diety polega na wywołaniu pragnienia i w efekcie obniżenia SG (gęstość) moczu, nie manipulacji odczynem. Badanie ogólne moczu niewiele mówi o stanie flory bakteryjnej, najczęściej zamiast bakterii widoczne są rozmaite artefakty. Obecność kryształów fosforanowych nie ma większego znaczenia i nie jest patologią. Dowiedziono jedynie, że fosforany mogą być składem korków zatorowych, lecz ich obecność ma charakter wtórny, czyli nie inicjuje zatoru. Tak to wygląda w skrócie, gdy stosuje się wiedzę opartą na faktach.

Bardzo przydatny i warty polecenia artykul

Mój roczny kot ma problem z oddawaniem moczu,chodził cały czas do kuwety przesiadywał tam dość długo ale bez skutku.Nad ranem biedaczek już nawet nie wchodził do kuwety tylko przysiadywał gdzie się dało i próbował sie wysikać.Zamiast moczu zauważyłam białą serkowatą wydzieline.A potem to już kropelki moczu zabarwione na różowo.Zaraz rano pojechaliśmy do lecznicy.Tam wet.zrobił badania;morfologi krwi,biochemie krwi,płukanie cewki moczowej,badanie og moczu,jonogram i usg.Biochemia wyszła ok tu tylko Gamma GT 1 U/L37 C. Jonogram to tylko z wyniku poza normą jest NA-162,5 wapń całkowity-3,37 wapń zjonizowany/aktywny-0,76 .Badanie moczu;krwisty,nieprzejrzysty,gęstość wzgędna 1,020,odczyn ph 8.0,białko 1,0g/L,hemoglobina obecna,urobilinogen 33umol/L ,glukoza 0mmol/L,krwinki czerwone200M/uL,krwinki białe 500%.Badanie osadu MCV(SOK)36,6fL,limfocyty6,1%,monocyty5.8%neutrofile segmentowate 86.6%(reszta w normie).Na badaniu USG jest jeszcze jedna niepokojąca rzecz lewa nerka jest powiększona o wym.5,5*3,2cm.o poszerzonej miedniczce,prawidłowej echostrukturze ,nerka prawa mała (atroficzna)o wym.2,5*1,8cm.nierównej powierzchni z obecną torbielowatą deformacją w okół bieguna dogłowowego-podejrzenie wady wrodzonej.Kot miał zalecone przez 7 dni antybiotyk.Po dwóch dniach zaczą normalnie bez problemu oddawać mocz do kuwety.Natomiast w czwartą dobę zaczą nie trzymać moczu.Do kuwety nadal chodził i oddawał mocz,ale przy jedzeniu spaniu moczył sie.Pojechaliśmy do wet.brał no-spe w zastrzyku i dalej antybiotyk, ale dalej miał pęcherz plastyczny.Leki jakimi był leczony to Vetergesic0.3mg/ml;Tolfine 4%100ml;Enrobioflox5%;NaCl0,9%500ml;Cepetor10ml i Bioketan.Pan doktor nie chciał dłużej czekać i zacewnikował kota.Został w lecznicy na noc.Kot jest młody ma rok.Nie jest wykastrowany.Lekarz powiedział że przy takim stanie jek nie pomoże cewnikowanie(ma chodzić z cewnikiem 7 dni)to może trzeba go uspać.Co w ogóle nie mieści mi się w głowie.Kocham tego zwierzaka i dlatego napisałam, może jest jeszcze coś czego warto spróbować.Dodam że lekarz zalecił kupno karmy royal urinary hd i feromonów dla kotów gdyż jest przypuszczenie że być może to zapalenie jest na tle psychicznym.Prosze o pomoc może są jakieś jeszcze sposoby by nas ocalić.

napisz komentarz

CommentLuv badge